Przygotowywanie map jest bardzo czasochłonnym zajęciem. Od kartografów wymaga się przemierzenia dziesiątek, a nawet setek kilometrów tras w celu wydania aktualnej, zawierającej rzetelne informacje publikację. Następnie te zmiany muszą zostać zaimportowane z urządzenia GPS do aplikacji GIS, w której zostanie wykonana pozostała praca. Tak opracowana mapa może trafić do grafika, który przygotuje mapę do wydruku: zaprojektuje okładkę publikacji, zaprojektuje i wykona stronę opisową mapy oraz dopasuje punkty POI do odpowiednich opisów.

W przypadku, jeśli mapa miałaby być wydana wyłącznie jako mapa papierowa można powiedzieć, że to już całość pracy. Jednak jeśli mapa miałaby być dostępna również dla urządzeń i aplikacji nawigacji turystycznej to praca redakcyjna związana z dopasowaniem punktów POI do odpowiednich opisów musiała zostać powtórzona. Co jest dość czasochłonnym procesem.

Tutaj z pomocą przyszła aplikacja umożliwiająca zestawienie ze sobą danych geograficznych otrzymanych z urządzenia GPS, z tekstem zredagowanym w programie InDesign. W efekcie po zaimportowaniu danych z plików GPX, KML oraz XML osoba redagująca mapę dla nawigacji turystycznej mogła ją opublikować w ciągu kilkunastu minut od przygotowania mapy przez kartografa.

Przez zapis w bazie danych informacji o współrzędnych geograficznych opisywanego punktu POI lub szlaku wprowadzone dane mogą być wielokrotnie wykorzystywane. Zgromadzone dane można w łatwy sposób wyeksportować do plików w formacie obsługiwanym przez różnego rodzaju urządzenia nawigacyjne oraz aplikacje GIS, tj.: KML, GPX, GeoJSON; nie zabrakło możliwości wyeksportowania danych do innych popularnych formatów: XML, JSON i CSV.

Prostota działania oraz przejrzysty interfejs użytkownika spowodowały, że redakcją mapy cyfrowej mógł zająć się każdy po odbyciu 30 minutowego szkolenia.
Wydajność aplikacji i jej interaktywny charakter umożliwia edycję map przez wielu użytkowników jednocześnie oraz na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu.

Narzędzia i technologie

jQuery
MySQL
Open Street Maps
PHP

Podobne: